Automatska parking rampa

Video snimka;

Program;

Link za program OVDJE.

Na početku postavimo digitalni pin P0 u stanje bez strujnog ipulsa te mu nakon 2 ms učitamo strujni impuls na vremenski period od 10 ms. Nakon toga opet postavimo u stanje 0 (bez strujnog impulsa). Na ovakav način smo najprije resetirali ECHO PIN ULTRAZVUČNOG SENZORA spojenog na pin P0 pa mu poslali strujni impuls sa P0  koji u kratkom vremenskom periodu (10ms) šalje zvučni signal do  određenog objekta.

Zatim definiramo varijablu UDALJENOST te joj pridružimo vrijednost sa pina P1 (SPOJEN NA TRIG PIN ULTRAZVUČNOG SENZORA) koji mjeri vrijeme dok pozitivno prima zvučni signal reflektiran od određenog objekta. To vrijeme djelimo sa brojem 58 ukoliko želimo dobiti vrijednosti udaljenosti u cm.

Ukoliko je udaljenost manja od 15 cm servo motor spojen na pin P2 pokreće rotaciju na položaj od 90 stupnjeva te se rampa otvara. U protivnom servo motor stoji u položaju od 180 stupnjeva te je rampa zatvorena. Također na displeju micro:bita ikonicama “kvačica” i “X” prikazujemo stanje parking rampe.

Kako spojiti;

Potrebni elementi;

1. micro:bit

2. servo motor

3. ultrazvučni senzor HC-SRO4

4. dodatne baterije (4.5-6V) za napajanje servo motora i ultrazvučnog senzora.

5. spojni vodiči i kabeli