Prijave za sudjelovanje na radionici Festivala znanosti 2023.

Prijave za sudjelovanje na radionici Festivala znanosti 2023.

I ove godine naša udruga u suradnji sa partnerom Prirodoslovno-matematičkim fakultetom u Splitu organizira besplatnu dvodnevnu radionicu povodom nadolazećeg Festivala znanosti 2023. i projekta “Bilo kuda STEM svuda”, čiji je korisnik naša udruga, a projekt je sufinanciran sredstvima iz europskog socijalnog fonda.

Tema ovogodišnjeg Festivala znanosti je “Priroda i društvo” te će polaznici radionice imati priliku ovu važnu temu obraditi u kontekstu tehnike i tehnologije gdje robotika zauzima vodeće mjesto.

Naziv radionice: Priroda + društvo = tehnika?

Polaznici: učenici 5. i 6. razreda koji do sada nisu sudjelovali u besplatnim aktivnostima EU projekta “Bilo kuda STEM svuda”

Trajanje radionice: dva dana po 90 min.

Broj mjesta: do 16 polaznika

Voditelji radionice: doc. dr. sc. Stjepan Kovačević, doc. dr. sc. Ivan Peko i Jozo Pivac, prof.

Mjesto i adresa održavanja radionice: Pmf Split, Odjel Politehnike, učionica B1-07, Ruđera Boškovića 33

Datum održavanja radionica: 24. i 25. travnja u terminu 12:30 – 14:00

Opis aktivnosti:
Vjetar je jedan od osnovnih izvora obnovljive energije, odnosno energije koja ne dolazi iz osiromašenih izvora kao što su ugljen, plin ili nafta. Obnovljiva energija ekološki je prihvatljiva i oslanja se na prirodne pojave, a ne na smanjenje rezervi fosilnih goriva. Ljudi (društvo) su od pamtivijeka koristili energiju vjetra za pokretanje brodova, vodenih pumpi, prijevoza vode, navodnjavanje polja, proizvodnju brašna i sl. Uvođenjem parnih i električnih motora za pumpanje vode i proizvodnju brašna, vjetrenjače su pretrpjele pad. Međutim, otkako su ljudi shvatili da mogu proizvoditi električnu energiju iz vjetra, vjetrenjače uživaju u renesansi. Prva vjetrenjača koja proizvodi električnu energiju izgrađena je 1890. godine u Danskoj. Od 1990-ih vjetroturbine su postale veće i učinkovitije, pouzdanije. Prve turbine snage 600 kW zamijenjene su strojevima od 800 kW. Trenutno su najpopularniji modeli od 2 i 3 MW. Proizvodnja energije vjetra dosegla je industrijske razmjere. Možemo zaključiti kako je vjetar jedan od osnovnih obnovljivih izvora energije koji čovječanstvo koristi već tisućljećima. Na našoj radionici polaznici će imati priliku spoznati kako društvo danas zapravo koristi energiju vjetra na robotskom modelu vjetroturbine. Prva radionica će biti predviđena za uvodni dio i slaganje modela Lego Spike Prime vjetroturbine. Na drugoj radionici će polaznici samostalno izraditi program za upravljanje i automatizaciju modela vjetroturbine.

Prijave su zbog popunjenosti grupe zatvorene.